top of page

Kompaktör Nedir ?

Güncelleme tarihi: 23 Eki 2023

Hava kabarcıklarını azaltan ve düz yüzeylerde daha ağır ağırlıkları kaldırabilmesini sağlayan ,basınç uygulamak için kullanılan bir tür inşaat makinesidir.


Silindirli kompaktörler ve düz plakalı kompaktörler olmak üzere iki ana kompaktör tipi vardır.


Projenizin verimliliğini artırabilmeniz ve karı en üst düzeye çıkarabilmeniz için uygun kompaktör tipini seçmek gerçekten önemlidir.


Kompaktörler , garaj yolları veya teraslar gibi çeşitli DIY veya konut inşaat projeleri için ideal makinelerdir, ayrıca beton dökümü, temeller ve hendekler için hazırlık olarak toprağı sıkıştırmak için sıklıkla kullanılırlar .


Öne çıkan faydalarından biri, bir yüzeyin taşıma kapasitesini artırma yetenekleridir. Sonuç olarak kompaktörler, yol çalışmalarında ve konut inşaatı projelerinde hayati bir unsur haline geldi.

Toprağı sıkıştırarak, zemin daha sağlam ve ağaç köklerinin, şiddetli yağmurun, erozyonun ve su baskınlarının nüfuz etmesine karşı daha dayanıklı hale gelir.


Daha önce çökmüş veya çökmüş eski bir patika karesi gördüyseniz, bunun nedeni muhtemelen önceden sıkıştırma yapılmamış olmasıdır. Bu durumda, altındaki toprak aşınmaya veya nüfuz eden sudan kaymaya veya yeni ağaç köklerinin ortaya çıkmasına başlar.


Kompaktörler nasıl çalışır?


Kompaktör çalışması sırasında, makinenin altındaki ağır levha hızla yukarı ve aşağı hareket eder. Basınç kuvveti ve plaka ağırlık kuvvetinin kombinasyonu, toprağın daha sıkı bir şekilde bir araya toplanmasını sağlar.

Bu statik kuvveti kullanan sıkıştırıcılar, daha iyi sıkıştırma için toprağı yoğurmak üzere düz veya dolgulu silindirler kullanır. Tersine, titreşim kuvveti kullanan sıkıştırıcılar, zeminin altında daha derin sıkıştırma sağlar. Her iki durumda da, uygun sıkıştırmayı sağlamak için genellikle toprak üzerinden iki veya dört geçiş yeterlidir.Mevcut farklı kompaktör türleri nelerdir?

.

Düz Plakalı Kompaktörler

Döküm Tablalı , Su Depolu Kompaktör


Döküm tabla ve sac tabla plakaları olarak da bilinen düz plaka kompaktörleri, sabit yüzeyler gerektiren inşaat projeleri için asfalt ,toprak, çakıl, kum ve temiz dolgu gibi malzemeleri sıkıştırmak için kullanılan inşaat ekipmanı parçalarıdır. Düz kompaktörler, asfalt ve beton levha dökülmesini gerektiren yol döşeme projelerinde bulunabilir.

Sıkıştırıcılar, statik kuvvet kullanarak toprağın ve diğer malzemelerin boyutunu küçülttükleri için kullanışlıdır. Titreşimli düz kompaktörler çeşitli boyutlarda olur ,kullanılacak alana göre değişken gösterir.Zıplayan Kriko Sıkıştırmalı Tokmak

(Zıp Zıp , Vibrasyonlu Tokmak)Zıplamalı kompaktörler veya tokmaklar, daha odaklı ve doğrudan sıkıştırmaya izin veren daha küçük plakaları sayesinde kohezyonlu toprakları kolayca sıkıştırır. Bu daha küçük plakalar kullanılırken her katmana daha fazla toprak eklenebilir, bu da bir çukuru veya hendeği doldurma ve sıkıştırma işlemini çok daha hızlı hale getirir. Atlamalı kompaktörler, daha büyük kompaktörlerin erişemediği dar alanlar için de idealdir. Bu sıkıştırıcılar, İrlanda'da, operatörün tutamaçları bir motosiklet gibi tutan kompaktöre 'biniyor' görünmesi nedeniyle, halk arasında 'Paddy'nin Motosikleti' olarak anılır.


Silindirler


Asfalt veya toprak gibi yapışkan zemini sıkıştırmak için idealdir. Silindirler genellikle kaldırımların, yolların, araba yollarının ve park yerlerinin altında bir tabaka oluşturan asfaltla ilgili projelerde kullanılır. Silindirler, hareket etmek için daha fazla alanın olduğu geniş alanlarda kullanmak için daha iyidir.

Elle Kumandalı vibrasyonlu silindirleri kullanmanın bir başka avantajı da, daha geniş alanları daha hızlı tamamlamak için daha hızlı hareket etmeleridir. Kompakt silindirlerin hızı, onları yol yapımı veya kısıtlı zaman kısıtlamaları altındaki herhangi bir büyük proje için değerli bir varlık haline getirir.


63 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page