top of page

Perdah Makinası Ne İşe Yarar ?

Öncelikle Beton Perdahlama nedir?


Beton Perdahlama, yeni döşenmiş betona mümkün olduğunca düz ve pürüzsüz bir yüzey kazandırmak için uygulanan bir işlemdir. Pürüzsüz bir yüzey elde etmek için beton yüzeyin üstünü tam olarak kesen bir Perdahlama Makinası uygulamasıyla elde edilir.


Perdah Makinası nedir?


Perdahlama makinesi uzaktan kumandalı bir biçme makinesine benzeyen elektrikli veya benzinli bir makinedir. Makinenin tabanında tepsi veya dörtlü olmak üzere ayarlanabilir döner çelik bıçak seti vardır. Makine yaklaşık 150 rpm’de döner ve neredeyse kurumuş betonu düzeltir.


Beton Perdahlama neden kullanılır?


Beton Perdahlama beton yüzeyi düz ve pürüzsüz yapacaktır, ancak buna paralel olarak yüzeyi de daha yoğun hale getirecektir. Bu, yüzeyin daha uzun süre dayanacağı, daha çekici ve bakımı daha kolay olacağı anlamına gelir.


Beton Perdahlama bu nedenle, sert ve göz alıcı zeminlere ihtiyaç duyan ticari veya üretim ortamları için idealdir. Örneğin, depolar, ticaret merkezleri, fabrikalar, havaalanları, otoparklar vb.


Perdahlanmış güzel bir Beton yüzey nasıl elde edilir ?Perdahlama sürecinde zamanlama çok önemlidir. Yüzey çok kuru ise, makine yüksek lekeleri çıkarırken zorlanacak ve zemin çimento partiküllerini yeniden ememeyecektir. Zemin çok ıslak ise makine yüzeyi kolayca parçalara ayıracaktır.

Yüzey üzerinde yürüyen bir kişiyi destekleyecek kadar kuru ancak ayak izinin 3 ila 5 mm arasında bir girinti bırakmasını sağlayacak kadar kuruyana kadar beklemelidir.


Perdahlamanın kendisi iki aşamadan oluşur; perdahlama ve bitirme. Her farklı aşama için özel bıçaklar kullanılır.


Perdahlama aşamasında, makine perdahalama bıçakları ile donatılmıştır ve bıçaklar beton yüzeyinde bir vakum etkisi oluşturmak için düz bir açıda ayarlanır. Makine daha sonra zeminde bir dizi dairesel iz bırakarak yüzeyde yukarı ve aşağı hareket eder.


Makine arkasından yürüyerek kullanılıyorsa, operatör ayak izlerinin ortadan kaldırmak için geriye doğru yürümelidir.


Bitirme aşamasından önce, beton daha fazla kuruyana kadar hatta yüründüğünde ayak izi bırakmayana kadar beklemeliyiz. Perdahalama makinasına sonlandırma bıçakları takılmıştır.

Son işlem, bıçakların giderek artan bir açıyla zeminden bir kaç kez geçmesidir. Bıçak açısı ne kadar büyük olursa, kaplama da o kadar sert olur. Sonlandırma, gerekli pürüzsüzlük ve sertliğe ulaşılana kadar devam eder.
21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page